Chronické žilní onemocnění - jak mu předejít?

01.09.2010 13:09

Bolest v nohou, otoky nebo pocit tíhy či napětí v nohou mohou být příznakem chronického žilního onemocnění.

 

O co se vlastně jedná?

Jde o narušení žilního návratu z nohou směrem zpět k srdci. Tzv. svalová pumpa v lýtkách v součinnosti s dalšími rizikovými faktory způsobí hromadění krve v žilách.  Z toho důvodu je pak žilní tlak vyšší a stěna cév se proto roztahuje. Může se též stát, že žilní chlopně přestanou dobře těsnit a dochází ke zvýšenému městnání krve.

 

Rizikové faktory

Rizikovými faktory mohou být dědičnost, ale také povolání vyžadující dlouhodobé stání nebo sezení. Dalším rizikovým faktorem je nadváha. Také v těhotenství ženy mohou pozorovat podobné obtíže.

 

Rizika spojená s chronickým žilním onemocněním

Vzhledem k tomu, že krev stagnuje v žíle bez fyziologického návratu, mohou se hromadit odpadní látky v tkáních. Žíla tak částečně či zcela ztratí svou funkci a zvyšuje se riziko vzniku krevních sraženin.

 

Příznaky chronického žilního onemocnění

Dolní končetina může otéci a může v ní lehce pulzovat nebo se objevit nepříjemné pocity horka nebo zimy. Pacient si stěžuje na bolesti nohou, pocit napětí a těžkých nohou, mohou se objevit také křeče. Navenek se ale mohou některé symptomy rovněž objevit - jde zejména o některé poruchy kůže, zejména nepříjemné hnědavé zabarvení, mohou se objevit ekzémy, v horších případech i záněty a bércové vředy.

 

Jak předcházet chronickému žilnímu onemocnění

 

  • Hýbejte nohama za každých okolností! Střídejte chůzi po patách a po špičkách, hrajte si s míčkem mezi ploskami nohou nebo jen tak hýbejte špičkami nohou v sedě
  • Sportujte! Stačí i pouhá pravidelná chůze ve vhodné obuvi. Hodí se také jízda na kole, plavání , ale také tanec. Pozor naopak na sporty, kde dochází k prudkým změnám intenzity a směru pohybu, jako je basketbal, squash.
  • Pozor na nadváhu!
  • Stravujte se vhodně. Omezte příjem nasycených tuků, dbejte na dostatečný přísun vlákniny.
  • Pijte dostatečně (alespoň 1,5 litru vody)!
  • Noste obuv s vhodnými podpatky! Vhodné nejsou ani vysoké, ani nízké podpatky. U mužů se doporučuje podpatek kolem 2 cm, ženy si mohou dovolit i vyšší - do 4 cm.
  • Máte-li čas, namasírujte si nohy! Tuto péči můžete samozřejmě svěřit i profesionálním masérům.
  • Volte volnější oděvy! Pozor na příliš těsné kalhoty, legíny a příliš těsné gumičky ponožek.
  • Otužujte se! Sprcha studenou vodou, aspoň ke konci sprchování usnadní žilní fungování.
  • Pozor na velká horka! V teple se žíly rozšiřují. Proto není vhodné dlouhé slunění, ale také časté saunování a horké koupele. Nepříliš vhodný je proto také systém vytápění v podlaze.

 

Zpět