Práva pacientů

22.02.2015 13:13

1. Právo na odbornou péči

V Úmluvě o lidských právech a biomedicíně je stanoveno, že veškeré úkony a zákroky v oblasti péče o zdraví je nutno provádět v souladu s příslušnými profesními povinnostmi a standardy. Ty jsou stanoveny pro lékaře ve celé řadě zákonných i podzákonných ustanovení (namátkou například zákon č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře, a České lékárnické komoře, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, nebo též v Etickém kodexu České lékařské komory). Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu ve svém § 11 stanoví, že zdravotnická zařízení jsou povinna poskytovat zdravotní péči v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy.

2. Právo na informace

Navštíví-li kterákoli fyzická osoba zdravotní zařízení se zdravotním problémem, je ze strany zdravotního personálu nutné, aby pacientovi poskytl nejen odbornou pomoc, ale rovněž dostatek informací. Lékař  by měl s pacientem komunikovat, informovat ho o veškerých úkonech, které provádí, a až po náležitém poučení se pacienta zeptat, zda s takovým úkonem souhlasí.  

3. Právo na ochranu osobnosti

Předmětem práva na ochranu osobnosti je především život a zdraví. Přiměřená ochrana ale každé fyzické osobě záleží také pokud jde o její občanskou čest a lidskou důstojnost, dále též soukromí, jméno a projevy osobní povahy. Při poskytování péče dochází často k ohrožování práva na soukromí, ke snižování pacientovy cti či lidské důstojnost. Může dojít též  k zásahu do pacientova práva na náboženský nebo rodinný život. K porušení práva na soukromí dochází, poruší-li lékař či jiný pracovník zdravotnického zařízení povinnost mlčenlivosti, která je stanovena zákonem o péči o zdraví lidu, konkrétně § 55 odstavec 2 písmena d). Jedná se o situaci, kdy se dostanou citlivé informace o stavu pacienta bez jeho souhlasu k nepovolaným. Neadekvátním zacházením s pacientem může dojít ke snížení lidské důstojnosti pacienta. Taktéž poškození zdraví s následnou smrtí blízké osoby, kdy je zásah do rodinného života pozůstalých velmi významný, se řadí k jednání zasahující právo na ochranu osobnosti, resp. právo na rodinný život.

Jak může pacient předcházet poškozování svých práv?

 Nejúčinnějším prostředkem, kterým se pacient může vyhnout budoucím problémům, je předem se dohodnout s lékařina podmínkách poskytování péče, a to konkrétně v následujících bodech:

• do jaké hloubky si pacient přeje být informován o svém zdravotním stavu

• do jaké hloubky mají být informováni jednotliví rodinní příslušníci

• zda pacient přenechává rozhodování o provedení banálnějších úkonů na posouzení lékařů nebo zda si přeje o veškerých úkonech zdravotní péče rozhodovat sám

• finanční náročnost jednotlivých úkonů (nejsou-li hrazeny z veřejného zdravotního pojištění)

Máte pocit, že došlo jednáním lékařů nebo zdravotnických zařízení k poškození vašich práv? Podívejte se na Seznam advokátů, kteří se zabývají touto problematikou a braňte se.

 

Zpět