První návštěva u gynekologa
06.09.2012 14:26
První návštěva u ženského lékaře může být pro dospívající dívku stresující záležitost. Důležitá je tedy nejen podpora rodičů včetně případné přítomnosti u vyšetření, ale také dobrý výběr gynekologa, který má zkušenosti s problematikou dospívajících děvčat.
Žena lékařka nebo muž?
Některé dívky mohou mít problém s návštěvou lékaře mužského pohlaví, jiné ale naopak nemají důvěru k ženám. O tomto je třeba s dívkou dopředu promluvit a zcela vyslyšet její přání, aby tento faktor neměl zbytečně další stresující vliv.
Dívky do 15 let věku zpravidla vyšetří specialista ne dětskou gynekologii, který je přístrojově dostatečně vybaven i na děvčata, která ještě nezahájila svůj pohlavní život a nejsou tedy vyšetřitelná klasickou, vaginální cestou. Aktuální problematikou, kterou řeší dětští lékaři je také očkování proti rakovině děložního čípku, tzv. HPV viru.
Kdy poprvé navštívit gynekologa?
I když naše babičky říkaly, že poprvé je třeba gynekologii navštívit při první menstruaci, žádné psané pravidlo nebo povinnost pro to neplatí. O vhodnosti první návštěvy gynekologa je vhodné poradit s praktickým lékařem. Ten také může dívku odeslat ke gynekologovi dříve, především vzhledem z preventivních důvodů (trpí-li dívka například diabetem či má jiný aktuní nebo chronický problém). Nejčastějším důvodem vyhledání gynekologa ale bývá u dívek potřeba konzultace řešení antikoncepce po zahájení sexuálního života.
Tipy pro první návštěvu
1. Objednejte se včas s předstihem tak, aby vyšetření bylo načasováno ideálně několik dnů po skončení poslední menstruace (má-li již dívka menstruaci). Správné načasování je důležité pro cytologický stěr z děložního čípku. Pro jeho objektivitu je vhodné alespoň jeden den před vyšetřením nemít nechráněný pohlavní styk.
2. Před vyšetřením si dojděte na "malou", vyšetření pak bude příjemnější.
3. Na WC můžete zajít také z důvodu ošetření intimních partií vlhčenými hygienickými ubrousky pro intimní hygienu tak, abyste se cítila lépe.
4. Rozmyslete si (nebo klidně napište) základní údaje o své osobě a o nemocích v rodině. Lékař se na ně při první návštěvě buď bude ptát, nebo vás nechá vyplnit vstupní dotazník. Ptát se bude zejména na vaše prodělaná onemocnění a zranění (rizikové jsou například nemoci jater, diabetes atd), jaké závažné nemoci se vyskytly v rodině. Dále se bude ptát na přibližné datum první menstruace a prvního pohlavního styku (pokud vám dotazy nebudou příjemné, neváhejte se ozvat, ať lékař dopředu ví, o jaké problematice se bavit nechcete).
5. Bude-li lékař nabízet možnost volby jednorázových plastových vyšetřovacích zrcadel, připlaťte si. Stojí obvykle do 60 Kč a vyšetření bude příjemnější než s chladnými kovovými zrcadly.
6. Nezapomeňte - na prvním dojdu záleží. Usmívejte se a buďte pokud možno v klidu.
7. Nejpraktičtější je obléci si na vyšetření kratší sukni - pro vyšetření stačí sundat spodní prádlo a sukně může zůstat oblečená.
8. Nebojte se na všechno zeptat a s lékařem o problémech diskutovat.
———
Zpět