Znalecký posudek v oboru zdravotnictví
05.10.2012 14:10
V některých sporných případech, kdy nepostačí pomoc konzultanta, je nutné vyžádat si znalecký posudek z příslušného oboru medicíny či zdravotnictví obecně. Zdravotnictví je jednou z oblastí, kde je třeba širokých odborných znalostí.
Důvody pro přibrání znalce soudem jsou vymezeny v trestním řádu i v občanském soudním řádu. Může si jej ale vyžádat i jiný orgán činný v trestním řízení nebo obhajoba.
Znalecký posudek může mít zásadní význam jak pro trestní, tak i pro občanské řízení.
Nepodjatost a úplnost znaleckého posudku je chráněna aktuálním trestním zákoníkem - na takový znalecký posudek se vztahuje trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.
Znalcem nemůže být osoba, která je ve věci předvolána jako svědek, neboť znalec je zpravidla nahraditelný, narozdíl od očitého svědectví, které je jedinečné. Takový svědek by navíc mohl být vyloučen i pro podjatost.
Znalec, který je přibrán k věci, musí mít příslušnou specializaci a atestaci v oboru. Dnes existuje přes 80 druhů odvětví zdravotnictví, z nichž lze znalecký posudek vyžádat.
Znalecký posudek je vždy brán jako důkaz, v civilním procesu je brán jako důkaz listinný.
Má-li jakákoli fyzická osoba podezření na nesprávný postup lékaře (špatně stanovená diagnóza, záměna léku, nevhodná medikace, nedostatečná péče atd.) existuje možnost se v případě úmrtí pacienta obrátit na Policii ČR, která mj. musí dle trestního řádu nařídit soudní pitvu. Dále existují krajské zdravotnické komise a ústřední zdravotnická komise při Ministerstvu zdravotnictví. V takové komisi zasedají jak lékaři, tak také minimálně jeden právník. Taková komise stanoví, zda byl dodržen postup lege artis a zda-li je pochybení v příčinné souvislosti s újmou. Takové prohlášení není sice důkazem jako takovým, zpravidla se ale k názoru zdravotnické komise přihlíží.
———
Zpět